Ментальні карти на уроках математики


Ментальні карти - технологія роботи з інформацією, яка дозволяє задіяти в роботу обидві півкулі мозку
У мережі маса інформації з цього питання. Існує багато різних назв - ментальна карта, карта роздуму, карта пам’яті, карта думок (Mind map). Це досить поширена технологія критичного мислення, яка дозволяє структурувати інформацію, розмістивши її в ієрархичному порядку.


Поняття ментальної карти

За визначення інтелект-карта це діаграма,  на якій відображаються слова, ідеї, завдання або інші елементи, що розташовуються радіально навколо основного слова або ідеї.
Інформація, яка представлена у вигляді яркої картинки,легше сприймається і запам’ятовується людиною.
Чим ментальні карти відрізняються від звичайних схем чи діаграм?
Тим,що основні елементи такої карти – ключі (або їх ще називають тригери), це можуть бути слова і малюнки, кожен з яких символізує конкретний спогад, або сприяє виникненню нових думок. Тригери радіально (як сонячні промені) розходяться від центральної ідеї за допомогою гнучких гілок. Процес побудови карти імітує поведінку нейронів в процесі думання, коли активуються зв’язки між ними. 

Провідна ідея ментальних карт полягає у зображенні саме «натурального» стилю мислення.

Геніальна ідея Тоні Бьюзена
Тоні Бьюзен – автор техніки ментальних карт, пропонує перестати боротися с собою і допомогти своєму мисленню.
Бьюзен систематизував використання ментальних карт, розробив правила і принципи конструкції таких карт, а також приклав масу зусиль для популяризації цієї технології.
Мета створення ментальних карт – навести порядок в голові,отримати цілісну картину і відшукати нові асоціації. Тоні Бьюзен вважає,що такі інтелект карти допомагають краще керувати розумовими процесами і надають більшу свободу думкам.


Техніка створення ментальних карт
Для ефективного користування будь-яким інструментом варто почитати інструкцію. В майндмеппінгу – технологія створення ментальних карт – також є свої правила.
10 простих правил створення карт:
1. Починаємо з центральної ідеї посередині чистого аркушу, використовуючи малюнок і хоча б 3 кольори;
2. Використовуємо картинки, символи, коди і заповнюємо ними весь вільний простір. З часом у вас виникне свій індивідуальний стиль.
3. Вибираємо ключові слова і друкованими літерами наносимо на гілки.
4. Кожен елемент (слово, картинка, формула) повинен мати власну гілку.
5. Лінії гілок повинні з’єднувати центральну ідею з іншими елементами. Центральні гілки повинні бути товстішими. Всі наступні гілки стають тоншими в залежності від рівня розходження від центру.
6. Довжина ліній гілок повинна бути такою ж, як і слово, формула/картинка, які над нею записані.
7. Використовуємо кольори на свій розсуд і по всій карті пам’яті;
8. Розробляємо свій особистий стиль майндмеппінгу
9. Використовуємо акценти і показуємо їх на своїй карті пам’яті.
10. Зберігаємо якісність структури своєї карти, використовуючи радіальну ієрархію в цифровому порядку,або охоплюючи всі гілки.

Приклади карт з математики







По всьому  світі технологію майндмеппінгу застосовують при навчанні в школах і ВНЗ різним дисциплінам. Психологи вважають,що ментальні карти – це простий, ефективний і просто незамінний спосіб підготовки до іспитів. Причому, неважливо, з якого предмету. Якщо математика, то можна створити ментальну карту за основними формулами. Якщо англійська,то можна записати правила і виключення з них. Навіть при підготовці до твору ментальні карти незамінні,бо за допомогою них можна створювати структуру тексту.

Література
Історія

Біологія

Дану технологію використовують для проведення мозкового штурму, бізнес-планування, проведення презентацій.
В США в багатьох компаніях обов’язковою умовою при прийнятті на роботу менеджера вищої ланки є саме володіння методикою майндмеппінгу.
Інтернет-ресурси
Майндмеппінг – відносно нова техніка, яка стрімко розвивається в освітньому просторі. І для створення таких карт існує безліч програмного забезпечення
Для ментальних карт можно використовувати наступні сервіси:
  Coggle.it.Інтерфейс на англійській мові, але працювати легко. Достатньо лише зареєструватися. Coggle є безкоштовним онлайн додатком, що підтримує спільну роботу над проектами. У цій програмі можна розробляти зручні красиві ментальні карти. Інтерфейс програми простий, але в той же час має безліч функцій, які роблять процес створення інтелект карти неймовірно простим. Програма підтримує використання зображень, індивідуальні колірні схеми і можливість перегляду історії документа. Зберігання історії змін дозволяє  повернутися до попередніх версій створеної карти, якщо в поточній версії ви зайшли в глухий кут. 
         Mind-mapстворені в програмі Coggle, можуть експортуватися в форматі PNG або PDF. Деякі опції є платними, але і без них можна створювати хороші діаграми.
2.     Серед програм, що встановлюються на комп'ютері можна використовувати  i MindMap. Але безкоштовна версія надається для ознайомлення з програмою лише на 7 днів.
3.     XMind - безкоштовна програма по створенню ментальних карт. Спочатку треба  зареєструватися на сайті, заповнивши невелику форму. Після реєстрації на сайті можна викладати свої карти на однойменному інтернет-ресурс. У безкоштовної версії відсутність конвертації файлів в pdf, текстовий документ, PowerPoint, MindManager, але можна експортувати в форматі PNG. 
4.       Mindmeister.com – сервіс, який має багатофункціональний інтерфейс і простий у використанні. Особливістю ресурсу єможливість працювати над проектом спільно з однокласниками в режимі реального часу. Крім того, на картах зроблених в цьому сервісі, є можливість вставити посилання на інші інтернет - ресурси.


«Слова або інші засоби мови, промовлені або написані, напевне, не відіграють значної ролі в процесі мислення. Фізичною сутністю, що функціонує як елемент мислення, являються певні знаки і більш-менш чіткі образи, які можуть добровільно відтворюватися або комбінуватися» -  Альберт Ейнштейн.




Комментариев нет:

Отправить комментарий